Farkaslyuk
   
 
  Településről
 
Képviselő-testület
Bizottságok
Testületi ülések
Nemzetiségi Önkormányzat(ok)
Rendeletek
Határozatok
Rendezési terv
Gazdálkodás (üvegzseb)
Önkormányzati dokumentumok
Polgármesteri intézkedések
EU támogatással nyert pályázatok
Telephely engedélyek
Átláthatóság
Közbeszerzések
Statisztikai adatok
Hírek
Hirdetmények
Partnerségi egyeztetés
Választási információk
 
Ügyfélfogadás
Szervezeti egységek
Ügykörök
Telefonszámok
E-mail címek
Nyomtatványok
Szabályzatok
Pályázatok
Határidők
 
Óvodák
Általános iskolák
Közintézmények
Egyesületek és egyéb szervezetek
Sportklubok
 
Egészségügyi ellátások
Településről
Településfotók
Településtérkép
Cégkatalógus
További információk a településről
 

Elhelyezkedése

Farkaslyuk község Borsod-Abaúj-Zemplén megye nyugati részén, Ózdtól délre helyezkedik el, az Eger felé vezető közút mentén. Tagolt medencedombsági területen épült fel, a Hangony-patakba torkolló Ózdi-patak völgyfőjében.

Elérhetősége

A település a Szilvásváradon át Egerbe vezető közúton érhető el, Ózdtól, a kistérségi központtól 5 kilométer távolságra. Vasútvonal nem érinti, a legközelebbi vasútállomás Ózdon található.

Történelme

A mai meddőhányó helyén a XIX. század elején még Farkaslyuk tanya állt, az egykori földesúr, a Sturmanok erdőkerülői, vadőrei laktak itt. A hagyomány azt tartja, hogy egy farkasok elleni hajtóvadászat után nevezték el a helyet Farkastanyának, majd Farkaslyuknak. 1900 után a bánszállási szénvagyon kimerülése miatt az RMST Vasmű Rt.-nek új bányanyitási lehetőséget kellett keresnie. Farkaslyukban 1913. december 15-én hozzákezdtek a bányanyitással kapcsolatos földmunkákhoz. 1915-ben az elért széntelepekből már 1222 tonna szenet is termeltek, de a folyamatos termelést csak 1918. július 5-én tudták megkezdeni, amikorra elkészült a hétesi fogaskerekű vasúti pálya folytatásaként az iparvasút a bányáig. 1920-ban a Főtárót Gyürky-tárónak nevezték el az akkori bányaigazgatóról Gyürky Gyuláról, aki magyar királyi bányaügyi főtanácsos volt, a RIMA több bányájának igazgatója, 1927-től pedig a RIMA igazgatótanácsának tagja.
Az állami kezelésbe vételt követően a fokozódó szénigény kielégítésére a Gyürky-táró fejlesztése mellett új tárók kihajtását kezdték meg, illetve régieket is újranyitottak. 1960-1962 között épült meg Spíró Éva tervei alapján az ötszintes új iroda és szociális épület. 1971-ben elkészült az új szénosztályozómű. Az üzem 1974. január 1-től a Borsodi Szénbányák üzeme lett. A bánya legnagyobb teljesítményét 1979-ben érte el, 414,1 tonna termeléssel, majd 1986-tól az üzemet fokozatosan visszafejlesztették. 1990. január 22-én a farkaslyuki bányászkodás megszűnt, ekkor hozták felszínre az utolsó csille szenet.
Az első világháború alatt és közvetlen utána épült meg a bányatelepen az első 42 lakóház. A világháború után a társulat legszebb bányatelepe volt. A táj szépsége és a telep rendezettsége üdülőtelepnek is alkalmassá tette, így jöttek ide Pestről is pihenni. 1922. január 5-re elkészült az iskola is. Hoffmann Albert tanító vezetésével 40 gyermek kezdte meg a tanulmányait. 1923-ban megalakult a Munkás Olvasó Egylet, és egyleti székházat is épített az üzem előadóteremmel, színpaddal, olvasóteremmel. 1923. március 23-án az Altiszti Munkás Olvasókör 16 fővel megalapította a Bányász Dalárdát, 1940-ben alakult meg a fúvószenekar. A kulturális élet mellett jelentős volt a bányatelep sportélete is. 1938-ban korszerű, alulról fűthető fürdő-úszó medence épült. 1923-ban az akkori lakóteleppel szemben a hegyoldalban Lágmán mérnök tervei alapján egy kisebb templomot építettek. 1926-ban Szent István király tiszteletére szentelték fel. Az új kilenc tantermes általános iskola 1961-ben került átadásra.
1996. október 13-án Farkaslyuk állampolgárai népszavazáson voksoltak az önálló önkormányzat megalakításáról, ennek alapján Göncz Árpád Köztársasági Elnök 1999. május 1-el önálló községgé nyilvánította.

Jelenlegi helyzete

Közigazgatási területe 4,57 km2, 2013 fő lakosa 625 lakásban él, ezek 90%-a rendelkezik vezetékes ivóvízzel. A gázvezeték rendszer teljesen kiépült, a rákötés lehetősége a teljes területen biztosított. A szennyvízberuházás még nem készült el teljes egészében, a csapadékcsatorna kiépítettsége 90%-os. Az utak 95%-a időjárásbiztos, aszfaltozott. A vezetékes telefonrendszer mindenki számára elérhető, az országos mobiltelefon szolgáltatók hálózatai a település nagy részén elérhetőek, térerő gondok a szűkebb völgyekben a 70-es körzetszámon jelentkeznek. A közösségi Internet elérés (vezetékes, vezeték nélküli) biztosított. A település lakosságszerkezete elöregedő, a munkaképes korúak között az országos átlaggal megegyező a munkanélküliek aránya, magas a szociális ellátásból élők száma.
Az egészségügyi ellátást a település 2006-ban felújított rendelőjében a háziorvos biztosítja a hét öt munkanapján rendelési időben. A szakorvosi ellátás, felnőtt és gyermek ügyelet Ózdon, az Almási Balogh Pál Kórházban biztosított. A gyógyszertár 2007-ben épült. A napközi-otthonos óvodába jelenleg 86 gyermeket nevelnek, a Farkaslyuki Általános Iskolába 1-8 évfolyamon 12 osztályban 236 gyermeket nevelnek, oktatnak. Az iskolai pedagógiai munkát segíti az 1995-ben megépült korszerű tornaterem.
A közösségi sportolás és szórakozás színtere a Farkaslyuki Ifjúsági Tábor, ahol szép természeti környezetben füves labdarúgópálya, és szálláshely biztosítja az aktív időtöltést.
A település hagyományai a szénbányászathoz kapcsolódnak. Minden év szeptember első hétvégéjén tartják a hagyományos Bányász- és Falunapot.
A település nagyszabású terve, egyben a fejlődés meghatározó tényezője lehet a Bányamúzeum és Skanzen létrehozása. Ezt földalatti vágatokban működő bányagépekkel és felszíni bemutatóhelyek kialakításával kívánják megvalósítani. Skanzen épületekben kiállítások szemléltetnék a bányász életmódot. Mindehhez élménypark és szálláshelyek kapcsolódnának a kor hagyományos öltözékében megjelenő személyzettel. A tervekben szerepel egy kilátó megépítése, ahonnan a Tátra hegycsúcsai látható majd, és egy kerékpár út létesítése a Hangonyi-tóhoz, illetve Szilvásváradra, az országosan ismert turisztikai központba.

A település értékei

Épített értékek

Gyürky-tárna emlékhely: az 50. Bányásznapon, 2000-ben avatták fel. A szépen kialakított, eredeti állapotában megmaradt tárnabejárat falazatot megőrizve alakították ki az emlékhelyet.
Gyürky Gyula Emlékpark: több bányászati emlék környezetében látható Kucs Béla Munkácsi-díjas szobrász 1958-ban felavatott alkotása. A mészkőből faragott szobor a bányászok nehéz munkájának állít emléket.
A települést járva több helyen láthatunk kiállított bányagépet, csillét és más emléket.
Bányászlakások: az ipartörténeti emlékek sorát gazdagítják a jellegzetes, eredeti állapotukban megmaradt kolóniás épületek.

Gazdasága

Napjainkban a szénbánya bezárásából adódó munkalehetőségek beszűkülését a vállalkozások terjedése ellensúlyozza. Ipari tevékenységek letelepítésére mintegy 20 hektárnyi rekultivált, közművesített terület áll rendelkezésre. A ma működő 32 vállalkozás mintegy 280 főnek biztosít munkalehetőséget. Az egyéni vállalkozások nagy része kiskereskedelemmel foglalkozik.
A település múltjából és természeti adottságaiból következően mezőgazdálkodásra alkalmatlan a terület. A lakosság számához viszonyított kis kiterjedésű határát korábban jelentős erdőség borította. A gazdaság fejlődését az idegenforgalmi szempontból is jelentős Skanzen megvalósítása segítheti.


 
   
| Belépés | Copyright